Kesintisiz Hizmet

7/24 Kesintisiz Hizmet

Soğutma sistemlerinde de çalışan tüm sistemlerde olduğu gibi eskimeye ve yıpranmaya maruz kalan, zamanla periyodik olarak değişmesi gereken parçalar mevcuttur, işletme giderlerinin minimize edilmesi ve sistemin uzun yıllar çalışabilmesi için periyodik bakım çok önemlidir. Makterm ailesi olarak Türkiye genelinde hem anlaşmalı hemde bizzat kendi mobilize ekiplerimizle 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet vermekteyiz.  Acil durumlarda iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz.  
Chiller ve Vidalı Kompresör Bakım Onarımları

Vidalı KompresörBakım Nasıl Yapılır?

Soğutma maddesi devridaimine müdahale edilen çalışmalar sadece uzman montaj elemanları tarafından garanti koşullarının dikkate alınmasıyla yapılabilir. Vidalı kompresör ünitesi her durumunda sökme işleminden önce devre dışı bırakılmalıdır. Çalışmaya başlamadan önce bakıma/onarıma tabi tutulan tüm parçaların gerilimsiz olduğundan emin olunmalıdır(örn. ana sigortanın çıkarılmasıyla veya bir kısa devre köprüsünün takılmasıyla).Soğutma maddesi ilgili sistem parçalarından çıkarılmalıdır. Bakım personeline soğutma maddesi veya sistemde bulunan soğutma makine yağı nedeniyle zarar gelmemesi için bu çalışmalar güvenlik uyarıları dikkate alınarak büyük bir itinayla yapılmalıdır.Basınç altında duran sistem parçaları ancak tamamen boşaltma yapıldıktan sonra açılabilir. Onarımın yapılması sırasında ilgili basınç odalarının çevreyle tamamen basınç dengesinde bulunmasına dikkat edilmelidir. Vidalı kompresör ünitesi veya buna ait bileşenler,bileşenlerin işlevleri tehlikeye girmemesi için temizleme,bakım veya koruyucu bakım çalışmaları sırasında içeri sızacak neme karşı korunmalıdır.

Vidalı Kompresör Bakımı (Screw Compressor)

Vidalı kompresörlerde düzenli aralıklarla bakım çalışmaları yapılmalıdır,
Bunlar arasında:
– Eksenel yatak boşluğu ölçümü,
– Mil contasının kontrol edilmesi,
– Primer sürgü hareketinin kontrol edilmesi,
– Pozisyon sensörü ayarının kontrol edilmesi.
– Yağ filtresi
– Yağ durumu

 Vidalı Kompresör Yağ Filtresi Değişimi;

Yağ değişim süreleri Amonyak soğutma maddeli yağ değişimi her 5.000 işletim saatinden veya en geç 1 yıl sonra.
Freon gazları soğutma maddeli yağ değişimi her 10.000 işletim saatinden veya en geç 2 yıl sonra.

Vidalı Kompresör Yağ Değişimi

Soğutma sistemlerinde meydana gelen yağ eskimesi yağ analizi ve temiz yağ verileriyle karşılaştırmak suretiyle kontrol edilmelidir. Yağın eskidiği yağ renginin koyulaşmasından ve yağ filtresindeki kalıntılardan anlaşılabilir. Eskimenin laboratuvar tekniğinde değerlendirilmesi mümkün olmadığında ve gözle kontrol sonucu şüpheli olduğunda tavsiye edilen yağ değiştirme sürelerine riayet edilmelidir (bakınız bakım defteri).Soğutma makine yağının kullanım durumunu görsel bir kaba kontrolle (kirler) veya laboratuvar tekniği kontrolüyle şu şekilde değerlendirilir:– 5000 işletim saatinden sonra veya– bir işletim yılının sona ermesinden sonra veya– büyük arızaların giderilmesinden sonra veya– Yağın aşırı koyu renk alması veya bulanıklaşması.

Teklif İsteyin

Acil Arıza Bildirimi